Endokrinológia II

Podozrenie na imunitne sprostredkovanú poruchu funkcie štítnej žľazy (hypotyreóza a hypertyreóza) 1

U pacientov dostávajúcich pembrolizumab sa pozorovali poruchy štítnej žľazy vrátane hypotyreózy, hypertyreózy a tyreoiditídy a môžu sa objaviť kedykoľvek počas liečby.

Hypotyreóza

Nežiaducu reakciu je možné zvládnuť hormonálnou substitučnou liečbou bez prerušenia liečby a bez podania kortikosteroidov. Nežiaducu reakciu možno liečiť symptomaticky.

Hypertyreóza ≥ 3. stupňa

Oddiaľte podanie, až kým sa nežiaduce reakcie neupravia na stupeň 0-1. Ak je potrebné, u pacientov s endokrinopatiami 3. alebo 4. stupňa, ktoré sa upravili na 2. alebo nižší stupeň a sú kontrolované hormonálnou substitučnou liečbou, ak je indikovaná, sa môže zvážiť podávanie lieku KEYTRUDA po postupnom znížení dávky kortikosteroidu. Inak sa má liečba ukončiť.